לייעוץ ללא התחייבות חייגו – 09-9555975 | 050-5875155 (מלכי)
מזונות ילדים – שקלו את הצעדים שלכם

מזונות ילדים – שקלו את הצעדים שלכם

מזונות הם שם כולל לתשלום כספי, שאותו משלם בדרך כלל אב המשפחה, וזאת תחת הוראת בית המשפט. תשלום המזונות מוטל על אב המשפחה מכוח הדין הדתי, שהוא למעשה הדין הקובע כיום בענייני אישות. תביעת המזונות הינה תביעה נלווית להליך הגירושין שאותו מנהלים בני הזוג. לעיתים, הליך הגירושין עלול להיות ארוך ומסורבל, ואף לגבות מאמצים נפשיים וכספיים רבים. תביעת המזונות יכולה להיות תביעת מזונות אישה או תביעת מזונות ילדים. הדמיון בין התביעות הוא מהות התשלום הכספי עבור האישה או עבור הילדים. במאמר הבא, נציג מהם מזונות ילדים, היכן ניתן לדון בתביעת המזונות וכן נבחן האם יש שוני באופי פסיקת סכום המזונות.

כל זאת נכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות. יוער כי מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד ולכן אין לראותו כתחליף לייעוץ מקצועי עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה.

מהם מזונות ילדים?

כאמור, מזונות הינם שם כולל לתשלום כספי. מזונות הילדים הם למעשה סכום כספי שאותו יש לשלם בעת גירושין בין בני זוג. הסכום הכספי שישולם, נועד לדאוג לרווחת הילד ולגידולו הבסיסי. מזונות הילדים מסמנים לרוב את סלע המחלוקת בהליך הגירושין בין בני הזוג. ניתן לומר שישנן סיבות רבות למחלוקת הזו, שהבולטת בהן היא המחשבה כי האם רוצה להוציא כמה שיותר כספים מבעלה, כנקמה או ניצול כוחה על פי הדין הדתי.

למעשה, הדין האישי מושתת על ההלכה היהודית. מכאן, שחובת מזונות הילדים מוטלת על אב המשפחה. זאת, כמובן, מכוח הדין הדתי, המאמין כי המפרנס והדואג למשפחתו הוא הבעל. מכאן נבין כי חובת הבעל היא לשלם את תשלום המזונות.

ערכאות מוסמכות לדון במזונות ילדים:

כידוע, בדיני המשפחה קיימות שתי ערכאות מקבילות, המחזיקות בסמכות לדון בנושאי הדין האישי. על מנת להבין כיצד להגיש תביעת מזונות, נסביר מעט על כל ערכאה בנפרד. הערכאה הראשונה שבה נדון, היא בית הדין הרבני. דבר שחשוב לדעת, על מנת להבין את ההבדל בין שתי הערכאות ולדעת היכן להגיש תביעה, הוא עניין הסמכות. בית הדין הרבני מחזיק בסמכות הבלעדית לעסוק בהליך הנישואין והגירושין בין בני זוג יהודים, מתוקף חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג–1953.

מכאן, הרי שבמידה ובני הזוג ירצו שבית הדין הרבני יעסוק במזונות ילדיהם, עליהם תחילה להגיש תביעת גירושין, ולה יצטרכו לכרוך את תביעת המזונות. כך מורה סעיף 3 בחוק שיפוט בתי דין רבניים. יצוין כי במרוצת השנים, התפתחה הפסיקה בנוגע לכריכת נושא לתביעת הגירושין, שבה נקבעו מספר מבחנים לכריכה, על מנת שתהיה כדין.

הערכאה המקבילה היא בית המשפט לענייני משפחה, המוסמך לדון בכל נושא נלווה להליך הגירושין, מלבד הליך הגירושין עצמו. מכאן, כי במידה ובני הזוג ירצו שמזונות ילדיהם ידונו בבית המשפט, עליהם להגיש תביעת מזונות ילדים לבית המשפט לענייני משפחה. כלומר, סמכות הכריכה נדונה רק בבית הדין הרבני ולא בבית המשפט לענייני משפחה. כך גם נכון בנוגע לכל נושא אחר הנלווה להליך. כלומר, כל תביעה תוגש בנפרד – תביעת מזונות אישה, תביעת רכוש וכדומה.

מרוץ סמכויות:

לאחר שהוצגו הערכאות, נבין כי קיימות ערכאות מקבילות שבהן ניתן לדון במזונות ילדים. מכאן, למעשה נוצר מעין "מרוץ סמכויות" בין הערכאות הקיימות. בשל האפשרות העומדת לבני הזוג בפתיחת הדיון אצל אחת מהערכאות, נוצר המרוץ שלעיתים אף משפיע על הסכסוך בין בני הזוג.

במרוצת השנים, שאלת הדיון בעניין מזונות הילדים, עלתה לא פעם בפסיקה. בעוד בית המשפט טען כי לבית הדין הרבני אין סמכות לעסוק במזונות ילדים, בית הדין טען כי אכן יש לו סמכות. כמו כן, לפי ההלכות המשתנות, ההלכה המנחה כיום, היא כי בית הדין הרבני אכן מוסמך לדון בתביעת מזונות ילדים וכי מרוץ הסמכויות קיים עד לרגע שבו תתקבל התביעה אצל אחת מהערכאות. במילים אחרות, אם האישה הגישה תביעת מזונות ילדים בבית המשפט, לפני שהגבר הספיק להגיע לבית הדין הרבני, הרי שבית המשפט לענייני משפחה "יקנה" את הסמכות הבלעדית לעסוק במזונות הילדים.

לסיכום:

מזונות ילדים הינם חלק מהותי מאוד בהליך הגירושין בין בני זוג. פסיקת המזונות, יתכן שתעשה על פי איזון בין גובה השתכרותם של בני הזוג – ויתכן שלא. כאמור, הערכאות המקבילות אומנם מחזיקות בסמכויות מקבילות, אך אופי הפסיקה שונה, ולעיתים יכול להיות מהותי לצדדים המגישים את התביעה. לכן, בטרם פתחתם/ן בהליך – מומלץ להיוועץ תחילה עם עורך דין מומחה בדיני המשפחה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
לייעוץ ללא התחייבות - לחץ כאן

לייעוץ ללא התחייבות
חייגו:
09-9555975
050-5875155 (מלכי)

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופס

משרד עורכי דין מלכי מרידור

מלכי מרידור - משרד עורכי דין

 

דילוג לתוכן